KOMPOTY S MEDEM? Ano, s medem. JDE TO a dokonce se nekazí. Kompoty stejně jako marmelády, džemy a želé můžeme vyrobit s medem. Také je možné nahradit medem jen část cukru. Záleží na našich možnostech i našem zaměření, nebo zdravotním omezení.
Kam až sahá moje paměť, pamatuji si z domova nebo od babičky meruňky a švestky zavařené ve vlastní šťávě, které se používaly v zimě na koláče. Tyto dva druhy se u nás připravují dodnes. Na koláče je možné samozřejmě použít i ovoce naložené v cukrovém nálevu.
Ano, je to tak. Opravdu můžete udělat lahodnou marmeládu nebo džem, dokonce i želé, jen s medem, bez cukru. Pokud dodržíte při výrobě čistotu a několik dalších základních pravidel, které mimo jiné najdete například v mém článku Užitečné rady pro úspěšné zavařování, a výrobek zavaříte potřebnou dobu, tak se vám nezkazí. Nevěříte? Vyzkoušejte.
Domácí konzervování vyžaduje znalost několika jednoduchých zásad, které je potřeba dodržovat. Dříve, než k těmto jednotlivým zásadám přejdeme, pojďme si říct, co jsou marmelády, džemy a želé.
MED známe asi všichni. Než se mi narodily děti, med jsem běžně nepoužívala. Na med jsem si vždycky vzpomněla až v zimě, v období chřipek, kdy jsem si jej přidávala do čaje spolu s citronem. MED byl také v mém povědomí ve spojení s pečivem, jako byl medovník nebo perníčky. Také jsem věděla, že jsou dva druhy medu, lesní...
Moje děti marmelády moc nechtěly. Přiznávám. Objevily se u nás až po jejich narození, kdy je přivážela (nebo mi je při návštěvě vnutila) moje maminka. Vždycky jsem slyšela stejné otázky: "Okurky máš? Kečup máš? Marmeládu máš?" Co myslíte, věděla jsem? Mnohdy ani ne...