Domácí kompoty bez cukru a medu - diabetické kompoty

16.06.2019

Kam až sahá moje paměť, pamatuji si z domova nebo od babičky meruňky a švestky zavařené ve vlastní šťávě, které se používaly v zimě na koláče. Tyto dva druhy se u nás připravují dodnes. Na koláče je možné samozřejmě použít i ovoce naložené v cukrovém nálevu.

Zavařování ovoce bez nálevu je časově méně náročné a proto jej můžeme využít, pokud máme větší množství ovoce, které je nutné co nejdříve zpracovat, nebo máme v rodině diabetika, který cukr nesmí vůbec.


Zavařovat ovoce bez cukru můžeme několika způsoby


Kompoty ve vlastní šťávě

Čisté ovoce půlíme a skládáme do sklenic těsně na sebe a dobře je přimáčkneme, jinak by byl obsah sklenice poloprázdný. Při tomto způsobu skládáme ovoce až těsně pod víčko, aby byla mezera mezi ovocem a víčkem co nejmenší, protože ovoce varem poklesne.

Na dno sklenice můžeme dát jednu až dvě lžíce nebo lžičky vody (podle velikosti sklenice a druhu ovoce). Také zde použijeme pro tzv. "vytažení" sladkosti ovoce několik zrníček soli, které dáme na dno sklenice (množství soli záleží opět na velikosti sklenice).

Dobu sterilace oproti kompotům s cukrovým nálevem je nutné prodloužit o ½, protože ovoce nezalité nálevem se prohřívá hůře a výrobky by nám plesnivěly nebo kvasily.


Kompoty v sladké šťávě ze stejného nebo z jiného ovoce

Při tomto způsobu zavařování bez cukru skládáme ovoce těsně na sebe nebo nasypeme do sklenic a zalijeme sladkou šťávou ze stejného, nebo jiného sladkého ovoce, nejčastěji šťávou ze sladkých jablek.

Doba zavařování je stejná, jak u zavařování sklenic s nálevem.


Kompoty v nálevu bez cukru

Výrobní postup je shodný, jak při zavařování v cukrovém nálevu. Vodu převaříme a necháme zchladnout. Na dno sklenice dáme několik zrníček soli, naskládáme ovoce, zalijeme převařenou vodou cca 1 cm od horního okraje a sklenice uzavřeme.

Dobu sterilace musíme zvýšit asi o 1/3, než je uvedeno u jednotlivých druhů kompotů. Pro tento způsob zpracování použijeme ovoce zralejší a sladší.


Kompoty s použitím rozinek a datlí

Ovoce hodně zralé a sladké můžeme zavařit v nálevu bez cukru. Při skládání do sklenic proložíme ovoce rozinkami nebo kousky případně celými datlemi.


Uvedené způsoby nám umožní uchovat ovoce bez cukru pro použití v zimních měsících.


Pro diabetiky můžeme ovoce použít do různého pečiva, nebo z něj vyrobit lahodný kompot

Jak na to?

Ovoce vyndáme ze skleničky, dáme do hrnce. Pokud máme ovoce ve vlastní šťávě, můžeme přidat trochu vody. Ovoce prohřejeme a přidáme používané sladidlo. Doporučuji doma pěstovanou čerstvou stevii, jejíž lísteček krátce povaříme v kompotu (nebo zamícháme do horkého kompotu) a necháme proležet. Můžeme přidat i naše oblíbené koření, ve kterém necháme ovoce také proležet. Můžeme použít i domácí sušenou stévii, které dáme opravdu malé množství, protože v sušeném stavu má vyšší sladivost.

Takto připravené ovoce můžeme bez problémů použít i pro cukrovkáře všude tam, kde používáme ovoce slazené. Ovoce ve vlastní šťávě nebo zavařené bez cukru je vhodné také pro ty, kteří si hlídají váhu a kalorie.