MED - superpotravina z přírody

01.11.2018

MED známe asi všichni. Než se mi narodily děti, med jsem běžně nepoužívala. Na med jsem si vždycky vzpomněla až v zimě, v období chřipek, kdy jsem si jej přidávala do čaje spolu s citronem. MED byl také v mém povědomí ve spojení s pečivem, jako byl medovník nebo perníčky. Také jsem věděla, že jsou dva druhy medu, lesní a květový. Víc jsem se o med nezajímala.

Při našem "hledání" sladidla, kterým by bylo možné nahradit rafinovaný cukr, jsem se dostala až k medu a začala jsem se o něj zajímat. A byla jsem překvapena jeho širokým využitím. Je to vlastně superpotravina, která obsahuje téměř všechno, co člověk potřebuje k životu. Lidmi je používán od pradávna. Je nejstarším známým sladidlem.

Článků o medu je na internetu strašně moc. Proto se nechci široce rozepisovat o jeho obdivuhodných vlastnostech a využití. Přesto mě to nedá, abych vám nepoložila několik otázek. Nebojte se, nebudu vás zkoušet, dám vám také odpovědi! (smajlík?)

Víte, že čeho se skládá MED?

Správně, jsou to především jednoduché cukry - glukóza (asi 35%), fruktóza (asi 40%) a menší množství vody (15 - 20%). Obsahuje také enzymy, vitaminy, minerály a bílkoviny. Složení se mírně liší podle druhu medu.

Jaký med si vyberete?

Pokud chcete med s vyšším obsahem vitamínů a bílkovin (pylu), dejte si květový. Ten je většinou světlé barvy. Krystalizuje zpravidla v poměrně krátké době po vytočení (asi po týdnu - to mám od včelaře :).

Pokud chcete víc minerálních látek, dejte si med medovicový. Ten bývá tmavý a mnohem později krystalizuje, většinou za několik měsíců.

Ale pozor! Může se vám stát, že si koupíte světlý, květový med, který vám i po několika měsících zůstává tekutý. S takovým medem je něco v nepořádku. Vy ale bohužel nezjistíte, jestli byl jen předčasně vytočený a obsahuje proto více vody (a může i začít kvasit), nebo je pančovaný. Také mohl být po krystalizaci nešetrně zahříván, aby byl opět tekutý. Takový vám také zkrystalizuje, ale za dlouhou dobu, nebo vůbec. Zahřívání medu praktikují velkovýrobci medu, kteří jej dodávají do velkoobchodů a supermarketů, aby med v regálech zůstal tekutý.

Souvisí barva medu s jeho kvalitou?

NE. Samotná barva medu nemá s kvalitou nic společného. Barva medu je dána tím, o jaký med jde, jestli květový, nebo medovicový (lesní). Také květové medy mohou mít různou barvu, která ale nemá vliv na jejich kvalitu.

Po čem sáhnete, když potřebujete rychlý zdroj energie?

Správně, po medu. Díky jednoduchým cukrům nemá tělo s jeho zpracováním žádnou velkou práci. Je okamžitým zdrojem energie a živin.

Jak je to s krystalizovaným medem, je to známka toho, že je špatný?

Špatný není v žádném případě. Já si to až donedávna myslela také a tak nějak podvědomě jsem raději kupovala med tekutý. Krystalizace je ale přirozená vlastnost medu.

Co doporučují včelaři?

Med nekupujte v supermarketech. O kvalitě těchto medů už bylo napsáno spousta článků a testy těchto medů nedopadly dobře. Najděte si včelaře ve svém okolí, nejlépe malého, který má včelaření jako koníček a prodává jen přebytky. Můžete i velkého, který má včelaření jako obživu, ale tady je vždycky důležité, jak k produkci přistupuje a jestli i při větší produkci stále dbá na kvalitu medu.

Pokud kupujete med např. v zimním období, kupte si raději zkrystalizovaný, který si sami dle potřeby rozpustíte. Připomínám, že rozpustit med musíte (nejlépe ve vodní lázni) při teplotě 40 - 50°C, jinak přichází o své cenné látky, hlavně enzymy. Medu rozpouštějte jen tolik, kolik momentálně potřebujete (např. na pečení), protože opakovaným zahříváním přichází o další cenné látky.

Je med lék, nebo silný alergen?

Med má mnoho léčebných vlastností, současně může být silným alergenem. Alergie mohou způsobovat pylová zrna rostlin z prostředí, ve kterém se spotřebitel nepohybuje. Med je potravina, u které je velmi důležitý regionální původ. Pokud budete konzumovat med z oblasti, ve které žijete, bude obsahovat i pyl z rostlin, které vaše tělo zná. Pak se med stává se antialergenem. Nejhorší pro spotřebitele jsou medy neznámého původu, které obsahují pylová zrna exotických a u nás neznámých rostlin.

Jak dlouho vám med vydrží?

Pokud chcete, aby si med uchoval všechny cenné látky, platí tato magická trojka: TMA, CHLAD A SUCHO. Je také nutné, aby sklenice byly dobře uzavřené.

Kdysi jsem četla (už ani nevím kde, ale informace mi zůstala v paměti), že v pyramidách faraonů se našel v amforách med, který byl díky stabilnímu chladnému prostředí a tmě poživatelný!

Znáte jinou potravinu s takovým širokým využitím?

  • silné antibakteriální účinky
  • silný antioxidant, obsahuje látku pinocembrin, což je antioxidant spojený s lepším fungováním mozku
  • posiluje obranyschopnost organizmu
  • pomáhá při hojení ran
  • včelí produkty se využívají k apiterapii
  • pomáhá při zánětech dýchacích cest a bolestech v krku
  • pomáhá při nespavosti a celkovém podráždění, uklidňuje
  • při výrobě kosmetiky
  • sladidlo do nápojů
  • při výrobě medoviny a sladkých likérů
  • při pečení a vaření
  • při výrobě DŽEMŮ, MARMELÁD A ŽELÉ

Na závěr něco z historie, co jsem ani já donedávna nevěděla .....

  • ve starém Řecku konzumovali zápasníci med kvůli síle
  • bohové na Olympu popíjeli medovinu
  • med byl cenným obětním darem
  • také Hippokratés užíval med jako lék a učil, že med ředí krev
  • medovina a medové pivo bylo vyráběno už ve starověkém Egyptě
  • med se ve starověku používal k balzamování těl
  • ve starém Egyptě ženy věřily, že med dělá tělo krásným

Albert Einstein dokonce přišel s teorií, že pokud vyhynou včely, lidstvo je přežije jen o čtyři roky.